KOLTUK LEKELERİ NASIL ÇIKAR

25 Nisan 2023 tarihinde Blog kategorisine eklendi.
Yazıyı okuyan kişi sayısı 1822

arayın

Temizliğin en Kaliteli Hali, Bakterilere karşı en uygun önlem arayın çözüm bulalım...

Fiyat listesi Hemen arayın
halı bildirim

KOLTUKTAN LEKE ÇIKARMA YÖNTEMLERİ

Evlerin olmazsa olmaz eşyaları arasında yer alan ve odalara estetik bir güzellik katan koltuklar günün yorgunluğunu atarken, misafir ağırlarken, ekran başında en keyifli anlar yaşarken kullanılan aksesuarlar dır. Halı yıkama firmaları evde konfor ve şıklığı kullanıcısına sunmanın yanı sıra koltuk temizliği konusunda kaliteli kumaş içerikleriyle kolaylık sağlar.

Özenle dekore edilen koltukların belirli aralıklarla temizliğinin yapılması gerekir. Koltuk lekeleri nasıl çıkar sorusunun cevabı son derece pratik olan ipuçlarını uygulamaktan geçer. 

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar, Neye Dikkat Edilmeli? 

Koltuk üzerinde bulunan tozları, leke ve kirleri çıkarmak isteyen kişilerin aklına koltuk lekeleri nasıl temizlenir sorusu gelir.

Bu hususta dikkat edilmesi gereken ilk nokta üretici talimatlarını okumaktır. Koltukların satın alındıktan sonra üreticinin yıkama ve temizleme talimatlarına göz atmak, koltuğun ömrünü uzatan faktörler arasındadır.

Daha sonra temizlik için gerekli olan temizlik ekipmanları temin edilerek kollarınızı sıvayabilirsiniz.

Her kumaş türüne göre farklı bir leke çıkarma yöntemi uygulanır.

Deriden şönile, kadifeden nubuk kumaşa dek pek çok farklı koltuk kumaş türü bulunur.

Bu kumaş türleri göz önünde bulundurularak uygun olan temizlik seçenekleri değerlendirebilir. 

Koltuk lekeleri nasıl çıkar sorusuna yanıt vermeden önce, evde koltuk silme işlemi öncesinde koltuğun tüm yüzeyinin süpürge makinesi ile vakumlanması gerektiğini bilmelisiniz.

Ardından nemli bir bez ile koltuk yüzeyinin tozunu almanız gerekir.

Koltuktaki lekeleri çıkarırken sabunlu su, sirke, arap sabunu veya diğer koltuk temizleme ürünlerini tercih edebilirsiniz. Koltuk temizlik malzemesi kadar kumaşa zarar vermeyen sert yapıdaki silme bezi de önem teşkil eder.

Bu bezlerin mikrofiber özelliğe sahip olması ve leke bırakmamasına da dikkat etmelisiniz. 

Koltuktan leke çıkarma işlemi öncesinde hazırlanan temizlik karışımını koltukların görünmeyen bir yüzeyinde test edebilirsiniz. Bu kısım minderlerin alt kısmı olabilir.

Böylelikle beklenmeyen bir sonuçla karşılaşıldığında farklı bir temizlik ürününe geçilebilir.

Temizlik karışımını test etmek için ise uygulama sonrası beyaz bir havlu yardımıyla bir süre bastırılarak bekletebilir, koltuk kumaş renginin havluya geçmemesi sonucunda temizlik işlemine başlayabilirsiniz.

Renk geçişi olması halinde ise test edilen temizlik ürününü kesinlikle kullanmamalısınız.

Koltuk lekeleri nasıl çıkar sorusunun yanıtı için dikkat etmeniz gereken farklı hususlar da yer alır. 

Kurumadan Müdahale Edin!

Yiyecek, içecek gibi malzemelerin koltuğa dökülmesi sonrasında koltuk lekeleri nasıl çıkar sorusuna kağıt havlu kullanarak yüzeyde kalan fazla ısıyı alabilirsiniz diyebiliriz.

Ancak lekenin kurumasını bekleyip temizlik yapmayı düşünmek, koltuk lekesinin çıkmasını zorlaştıracaktır. Leke türü ne olursa olsun tüm lekeler kurumadan silindiği zaman iz bırakmadan çıkar.

Fakat lekeli yüzeyin hava, ısı ve ışık ile teması söz konusu oldukça kumaş üzerinde leke sabitleyerek çıkmasını zorlaştırır.

Bu sebeple de olası bir lekelenme durumunda hemen müdahale etmeniz gerekir.

Ağartıcı Kullanmayın!

Piyasada yer alan ağartıcı ve çamaşır suyu ürünleri pek çok kişinin temizlikte vazgeçilmez ürünleri arasında bulunur. Özellikle de temizlik konusunda son derece hassas ve titiz olanlar, çamaşır suyunu tüm ev temizliğinde sıklıkla kullanır.

Ancak söz konusu koltuk temizliği ise ağartıcı temizlik ürünlerinden uzak durmak gerekir.

Bakteriler üzerinde oldukça güçlü bir etki gösteren bu temizleyiciler, koltuk üzerinde renk değişimine sebep olmakla birlikte kumaşta deformasyona neden olur.

Bunun yerine koltuk kumaşı için uygun olan temizlik ürünlerini kullanmanızda fayda olacaktır. 

Koltuktan Leke Çıkarma Yöntemleri  

Koltuk kumaş türü, leke çıkarma yöntemlerini belirler. Koltuk lekeleri nasıl geçer sorusuna kumaş türüne uygun temizlik malzemesini seçtikten sonra doğru hareket uygulamasıyla lekeler giderilir demek mümkündür. Koltuk kumaşları hakkında bilgi edinmek isterseniz, isimli içeriğimizi okuyabilirsiniz. Yumuşak kumaş parçası veya sünger yardımıyla dairesel hareketlerle temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken konu kumaşa yoğun bir baskı uygulamamak olacaktır.

Oldukça hafif bir uygulama koltuk lekesini çıkarmayacağı gibi, güçlü bastırarak temizlik yapmak koltuk kumaşına zarar verecektir.

Leke çıkarma yöntemleri arasında sert bir cisimle lekeyi kazımamaya, kumaş üzerindeki kalıntıları temizlemek için yumuşak uçlu bir fırça kullanmaya da özen göstermelisiniz.

Kuruyan veya nemli kalıntılar fırça yardımıyla temizlendikten sonra temizlik beziyle dairesel işlem yapmaya başlayabilirsiniz. 

Nubuk, kadife gibi kumaşa sahip koltukta çıkmayan lekeler nasıl çıkar sorusuna aynı kumaşa sahip bir bez ile kumaş türüne uygun temizlik ürünü yardımıyla tüm lekeler çıkarılır denilebilir.

Bu kumaş türleri için de ağartıcı gibi kumaşı yıpratan ve deforme eden ürünlerden kaçınmanız gerekir. Nubuk ve kadife koltukların kumaşının hassas olması sebebiyle kumaşı yoğun bir şekilde ıslatarak veya güçlü bir baskı uygulayarak temizlik yapılması tavsiye edilmez.

Deri, suni deri kumaşa sahip koltuklarda leke çıkarma yöntemleri arasında sabunlu su karışımını tercih edebilirsiniz.

Koltuk lekeleri nasıl çıkar sorusuna ilgili yüzeydeki fazla sıvıyı havlu yardımıyla alarak ve lekeli kısma temiz bir bez aracılığıyla sabunlu su kullanabilir, temiz ve lekesiz bir kumaşa sahip olabilirsiniz şeklinde yanıt verilebilir.

Benzer haberler

Halı yıkama ve koltuk yıkama hakkında çeşitli bilgiler...

Antalya Hizmet Bölgelerimiz

Antalya Halı Yıkama ve Koltuk Temizleme Kepez Halı Yıkama Konyaaltı

Halıda ve Koltukda Cay lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları

Toros Halı ve Koltuk Temizleme Antalya Bazen geleneksel desenler bazen min

Antalya Toros Koltuk Temizleme İpuçları?

ANTALYA KOLTUK TEMİZLEME VE YIKAMA Koltuk nasıl silinir ve temizlenir?&n