Yatak temizliğinde yorgan yıkama nasıl yapılır

12 Şubat 2023 tarihinde Blog kategorisine eklendi.
Yazıyı okuyan kişi sayısı 324

arayın

Temizliğin en Kaliteli Hali, Bakterilere karşı en uygun önlem arayın çözüm bulalım...

Fiyat listesi Hemen arayın
halı bildirim

Yorgan nasıl yıkanır?

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere yorgan yıkama ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Çarşaflarımızı ve nevresimlerimizi düzenli olarak yıkarken, içindeki yorganları kolayca unutabiliyoruz.

Ancak yorganlarımızın, hijyenini sağlamak, ömürlerini uzatmak ve ilk günkü görüntülerini korumak için yorganlarımızı uygun şekilde yıkamaya dikkat etmemiz çok önemlidir.

yorgan nasıl yıkanır
yorgan nasıl yıkanır

Nevresimimiz yorganımız için koruyucu vazifesi gördüğünden, yorganımızın sık sık yıkanması gerekmez.

Normal şartlarda yorganların senede bir defa yıkanması önerilir.

Ancak yıkadığımız zaman yorganımıza zarar vermeden ve doğru yıkamamız gerekiyor.

Öncelikle ürünlerin üreticiler tarafından önerilen ve yıkama etiketlerinde yazılan yıkama metotları incelenmeli ve onlara uyulmalıdır

Yorganınız kısmi olarak kirlendiyse. Örneğin; üzerine bir şey döküldüyse, o bölgeyi temiz bir kapta hazırladığınız ılık sabunlu suyla yıkayabilirsiniz.

Ancak, yorganınızın tamamen yıkanması gerektiğini düşünüyorsanız, öncelikle yorganınızın dolgusunu bilmeniz gerekiyor.

Yorganınızın çeşidini belirledikten sonra aşağıdaki talimatları izleyebilirsiniz.

Yün Yorganlar Nasıl Yıkanır?

Yün yorganlar için en iyi sonuç kuru temizlemede alınır ancak evde yıkamak istenirse ürün 40˚C sıcaklıkta, narin programda yıkanabilir. Ya da makinanızın yünlü ayarında da yıkanabilir.

Yıkama sonrasında ise ürün mutlaka 60˚C’nin altında bir sıcaklıkta kurutma makinesinde iyice kurutulmalıdır. Ürünler ütülenmemelidir.

Eğer Yorganınız çamaşır makinasına sığmıyor ise küvette yıkayabilirsiniz. Soğuk su dolu küvette yorganınızı en az 2 saat bekletin.

Daha sonra çamaşır deterjanı ekleyerek, yorganınızı iyice yıkayın. Daha sonra küveti tekrar temiz su ile doldurup yorganınızı iyice durulayın. 

Kaz Tüyü Yorganlar Nasıl Yıkanır?

Kaz tüyü yorganlar doğru yıkanıp kurutulduğunda ilk günkü performansını uzun yıllar koruyabilen dayanıklı ve uzun ömürlü ürünlerdir.

İlk satın alındığında pahalı gelmekle birlikte sağladığı benzersiz konfor ve uzun kullanım ömrü ile aslında ekonomik ürünlerdir.

Yorganlarınızı evde yıkama zorunlu olduğunda, mutlaka hassas programda yıkamalısınız. Yorganlar yıkandıktan sonra kurutma makinesinde kurutulması ısrarla önerilmektedir.

Hata kurutma makinesinin içine kurutma topu kullanılarak kurutma esnasında yapışan kaz tüylerinin darbeler ile ayrılması ve ürünün homojen kabarıklığını geri kazanması sağlanmalıdır.

Kurutma makinesi olmayan durumlarda kuru temizleme alternatif öneridir.

Evde kurutmak zorunlu ise kesinlikle gölgede ve yatay olarak serilmeli, sık sık kabartıp havalandırarak kurutulmalıdır.

Kaz tüyü ürünler pek çok tekstil ürünü gibi kesinlikle doğrudan güneş ışığında asılarak kurutulmaz. Bu durum üründe sararmaya sebep olmaktadır. Ağartıcı kullanılmamalıdır.

Kaz tüyü yorganların haftada en az bir kere hafifçe ve her seferinde değişik kenarlarından tutarak silkelenip havalandırılması önemlidir.

Bu sayede dolguyu gevşetmiş ve yeniden kabararak nemden arınmasını sağlamış oluruz. Kullanma talimatlarına uyulduğu takdirde uzun yıllar kullanılabilir.

El Yapımı Yorgan Nasıl Yıkanır?

El yapımı yorganları yıkarken maksimum 30° ve hassas programda yıkama yapabilirsiniz. Elde yıkamak ya da yüksek derecelerde yıkamak yorganınıza zarar verebilir.

Elyaf Yorgan Nasıl Yıkanır?

Elyaf yorganınız 30˚C sıcaklıkta, normal programda yıkanabilir. Ya da makinanızın hassas ayarında da yıkayabilirsiniz.

Yıkama sonrasında ise ürün mutlaka 60˚C’nin altında bir sıcaklıkta kurutma makinesinde iyice kurutulmalıdır.  Eğer kurutma makinanız yok ise geniş bir alanda kurutabilirsiniz.

Ancak tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Ürünler ütülenmemelidir.

Eğer Yorganınız çamaşır makinasına sığmıyor ise küvette yıkayabilirsiniz. Soğuk su dolu küvette yorganınızı en az 2 saat bekletin.

Daha sonra çamaşır deterjanı ekleyerek, yorganınızı iyice yıkayın. Daha sonra küveti tekrar temiz su ile doldurup yorganınızı iyice durulayın. 

Pamuk Yorgan Nasıl Yıkanır?

Elyaf ve yün yorganlar gibi makinada yıkanabilir. 30˚C sıcaklıkta, normal programda yıkanabilir. Ya da makinanızın pamuklu ayarında da yıkayabilirsiniz.

Yıkama sonrasında ise ürün mutlaka 60˚C’nin altında bir sıcaklıkta kurutma makinesinde iyice kurutulmalıdır. 

Eğer kurutma makinanız yok ise geniş bir alanda kurutabilirsiniz. Ancak tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Ürünler ütülenmemelidir.

Eğer Yorganınız çamaşır makinasına sığmıyor ise küvette yıkayabilirsiniz. Soğuk su dolu küvette yorganınızı en az 2 saat bekletin. Daha sonra çamaşır deterjanı ekleyerek, yorganınızı iyice yıkayın.

Daha sonra küveti tekrar temiz su ile doldurup yorganınızı iyice durulayın. 

Bambu Yorgan Nasıl Yıkanır?

Öncelikli olarak kuru temizleme önerilir. Su ile yıkama seçeneğinde ise, ürün 30˚C sıcaklıkta, normal programda yıkanabilir.

Yıkama sonrasında ise ürün mutlaka kurutma makinesinde iyice kurutulmalıdır. Ürünler ütülenmemelidir. Renkli bir ürün olduğundan dolayı ağartıcı kullanılmamalıdır.

İpek Yorgan Nasıl Yıkanır?

İpek yorganınızı suda yıkamanızı tavsiye etmiyoruz. Sadece kuru temizleme yapılmalıdır.

Benzer haberler

Halı yıkama ve koltuk yıkama hakkında çeşitli bilgiler...

KOLTUK LEKELERİ NASIL ÇIKAR

KOLTUKTAN LEKE ÇIKARMA YÖNTEMLERİ Evlerin olmazsa olmaz eşyaları arasında y

Antalya Hizmet Bölgelerimiz

Antalya Halı Yıkama ve Koltuk Temizleme Kepez Halı Yıkama Konyaaltı

Halıda ve Koltukda Cay lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları

Toros Halı ve Koltuk Temizleme Antalya Bazen geleneksel desenler bazen min